Fotonik Akademi

image

Philips SimpleSet Teknolojisi İle LED Sürücüleri Kablosuz Programlama İmkanı

 

Tasarım kriterlerinize ya da müşteri isteğinize bağlı olarak LED sürücüleri farklı çıkış akımlarında kullanmak isteriz. Bu nedenle aynı güç için bile birden çok çıkış akımına sahip (350/500/700/1050mA gibi) olan sürücülerden stok tutma zorunluluğu ortaya çıkar.Bu armatür üreticileri için ekstra stok maliyeti anlamına gelir.

Günümüzde genellikle 3 farklı çıkış akımını destekleyen sürücüler bulunmakla birlikte daha çok esneklik sağlayan dip switch veya Resistor ile çıkış akımı ayarlanabilen sürücüler ve billgisayar yazılımı ile programlanabilen sürücüler de bulunmaktadır. Bu sürücülerde ise her akım için resistor tutma zorunluluğu varken aynı zamanda yanlış direnç takma veya dip switch ile yanlış çıkış akımı ayarlama gibi durumlarla da karşılaşılmaktaydı.

Bu yılın başlarında Philips Simpleset olarak isimlendirdiği teknolojiyle Xitanium Advance serisi sürücülerini NFC (near field communications) teknolojisi sayesinde kablosuz olarak, sürücüye enerji vermeden programlayabiliyor. Üzerinde NFC logosu olan sürücülerin tamamını Multione yazılımı ile programlayabilirsiniz. Bunun için Multione yazılımını indirmeniz (ücretsiz) ve NFC okuyucu satın almanız gerekmektedir.

:

     

Philips’in geliştirdiği teknoloji ve yazılım ile sürücünün izin verdiği minimum ve maksimum akım arasında istenilen akıma sürücünüzü ayarlayabileceğiniz gibi, sahadan dönen sürücülerinizi de okuyabileceksiniz. Bu programı isterseniz stok tuttuğunuz yerde isterseniz seri üretim hattınızda da yapabileceksiniz. Kablosuz olarak ve enerji vermeden programlama zaman tasarrufu ve esneklik sağlayacaktır.

Philips’in konuyla ilgili hazırladığı video’yu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

 

Kaynak:
http://www.usa.lighting.philips.com/products/oem-components/led-drivers-with-simpleset