Laboratuvarımız

Laboratuvarımız


2012 yılından bu yana yapmış olduğumuz projelerle her türlü elektronik kart ve aydınlatma armatürüne ait ölçüm ve testleri yapabileceğimiz laboratuvar altyapımızı oluşturduk. Laboratuvarımızda yer alan test ve ölçüm cihazları arasında osilaskoplar, sinyal jeneratörleri, mikroskoplar, UV ve görünür bölge spektrometreleri, gonyofotometre, entegre küre, yaşlandırma kabinleri gibi cihazlar mevcuttur. Cihazlarımızdan bazılarına ait detayları aşağıda bulabilirsiniz;

1-Gonyofotometre

Gonyofotometre, aydınlatma armatürlerini B-Beta veya C-Gama eksenleri etrafında döndürerek ışık yoğunluğu dağılımı ölçümlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

 

Gonyofotometre, aydınlatma armatürlerini B-Beta veya C-Gama eksenleri etrafında döndürerek ışık yoğunluğu dağılımı ölçümlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

LSG-1800B, yüksek test doğruluğunu sağlayan sabit bir sıcaklık dedektörü, Japon yapımı motor ve Alman yapımı hassas açılı kod çözücü kullanır. LED armatürler (cadde-sokak, lineer, gömme, projektör vb), HID lambalar, flüoresan lambalar ve benzeri armatürlerin fotometrik ölçümlerini kolaylıkla yapabilir.

Gonyofotometre Nedir?

Gonyofotometre ölçümü, aydınlatma armatür yada lambaların biriki ve üç boyuttaki dağılımını, hangi yöne hangi açılarda ne kadar ışık akısı gönderdiğini ve bu ölçümlerden de parıltı diyagramlarınıUGR (Unified Glare Ratio) olarak tanımlanan kamaşma tablolarını ve özel aydınlatmadaki özel açılarının hesaplanmasını sağlar.

Doğru bir test için, ortam sıcaklığı 25°C olmalıdır. Oda ölçüleri test edilecek lamba türü ve test cihazına göre değişiklik göstermektedir. Odanın duvarları ise yansıma özelliği olmayan mat siyah renkte boyanmalıdır.

Gonyofotometre cihazı, aydınlatma ve otomotiv sektörlerinde ışıklı donanımların performans testlerini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Trafik sinyal lambalarının ışık ölçümleri de gonyofotometre ile yapılmaktadır. Işıklı cihazlara ek olarak reflektif trafik levhaları  da gonyofotometre ile ölçülebilir.

Gonyofotometre, ışıklı cihazların tasarımgeliştirme, üretim ve kalite testlerinde kullanılmaktadır.

Ölçümler:

Işık Yoğunluğu Verileri, Işık Yoğunluğu Dağılımı, Bölgesel Işık Akısı, Işık Verimliliği, Lüminans Dağılımı, Kullanım Katsayısı, Lüminans Limit Eğrileri, Mesafenin Yüksekliğe Maksimum Oranı, Eşit İllüminans Diyagramları, Isocandela Diyagramları, Verimli Lüminans Açıları, EEI, UGR vb.

Özellikler:

 • EN13032-1 Madde 6.1.1.1’e göre gonyofotometre tip 1 ile tamamen uyumludur.

 • B-β testini iki sütun ile ve C-γ testini tek sütun ile gerçekleştirebilir.

 • Test numunesi (γ) ± 180° (veya 0° 360°) açıları etrafında dönerken ayrıca kendi etrafında (C) ± 180° (veya 0°~360°) açıları dahilinde hareket ettirilebilir.

 • Açı doğruluğu: 0,1° (LSG-1800X / LSG-1800B) ve 0,2° (LSG-1700B / LSG-1600B)

 • Foto dedektörün doğruluğu: CIE Sınıf A (Sınıf L isteğe bağlıdır)

 • USB ile bilgisayara bağlanma, Win7, Win8 veya Win10’da çalıştırılabilme.

 • Test sonucu, CIE, IES, LDT ve diğer dosya formatlarında dışa aktarılabilir. Bu tür dosya formatları,DiaLux vb. aydınlatma ve armatür tasarım programlarında kullanılabilir.

2-Spektroradyometre ve Küre Test Sistemi

Spektroradyometre ve Küre Test Sistemi, LED modüllerden oluşan armatür ve lambaların fotometrik ve kolorimetrik ölçümlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Spektroradyometre ve Küre Test Sistemi, LED modüllerden oluşan armatür ve lambaların fotometrik ve kolorimetrik ölçümlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

LED lambalar, LED armatürler, Enerji tasarruflu lambalar, Floresan lambalar, HID lambalar (yüksek voltajlı sodyum lambalar ve yüksek voltajlı cıvalı lambalar) için fotometrik ve kolorimetrik ölçümler rahatlıkla yapılabilir. Ölçülen veriler, fotometrik ve renksellik ölçümleri için CIE, EN ve LM-79 madde 9.1’in koşullarını sağlamaktadır.

Ölçümler:

 • Renk ölçümü: Kromatiklik koordinatları, CCT, Renk Oranı, Tepe Dalgaboyu, Yarım Dalga  Band Genişliği, Dominant Dalga Boyu, Renk Saflığı, CRI, Spektrum Testi

 • Fotometrik: Işık Akısı, Işık Etkinliği, Işıma Gücü

 • Elektriksel: Gerilim, Akım, Güç, Güç Faktörü

Spektroradyometre ve Küre Test Sistemi Özellikler:

 • Spektral Dalga Boyu Aralığı: 380nm ~ 800nm ​​(200 ila 1050 nm isteğe bağlı olabilir)

 • Spektral Dalgaboyu Doğruluğu: ± 0.5 nm

 • Dalgaboyu Tekrarlanabilirliği: ± 0.5nm

 • Örnek Tarama Adımları: ± 0.1nm

 • Kromatiklik Koordinatının Doğruluğu (Δx, Δy): ± 0.003

 • Korelasyonlu Renk Sıcaklığı (CCT): 1,500K ~ 25,000K.

 • CCT Doğruluğu: ±% 0.5

 • Renk Oluşturma İndeksi (CRI) Aralığı: 0 ~ 100.0,

 • CRI Doğruluk: ± (0.3% ± 0.3)

 • Fotometrik doğrusallık: ±% 0.5

 • Stray ışık(Ölçülmek istenen dalgaboyuna karışan): <0.015% (600nm) ve <0.03% (435nm)

 • Entegrasyon zamanı: 0.1 mS ~ 20S

3-Stereo Mikroskop SMZ 800N

Büyütme oranındaki artış ve yüksek görüntü kalitesi ile yeni SMZ800N modeli IVF uygulamaları gibi değişik alanlardan gelen talepleri karşılamıştır. Yeni geliştirilen ''Plan Apo WF'' ve ''ED Plan WF" objektiflerinden daha net görüntüler sağlanmaktadır.

Optik Sistem

Parallel Optik Zoom Sistemi 

Zoom Aralığı:

1x to 8x

Zoom Oranı:

8:1

Toplam Büyütme:

4x to 480x objektif ve oküler kullanımına göre değişmektedir

Objektifler:

Plan Apo 0.5x/WF, Plan Apo 0.75x/WF, Plan Apo 1x/WF, ED Plan 1.5x/WF, ED Plan 2x/WF, Plan 1x, ED Plan 0.75x, Achro 0.5x

Gözlem Tüpü:

Oküler eğimi: 20° (P-B Binoküler Tüp) / 15° (P-TL100 Trinoküler Tüp) / 0°-30° (P-TERG100 Trinoküler eğimli tüp, P-TERG50 Trinocular eğimli tüp)

Diyoptri Ayarlamalı Okülerler :

C-W 10x (F.N. 22); C-W 15x (F.N.16); C-W 20x (F.N. 12.5); C-W 30x (F.N. 7)

image
image
image
image
image
image
image
image