Fotonik Akademi

image

Çinli Üreticiler LED Paket Üretiminde Maliyeti Aşağı Çekmek İstiyor

Son 10 yılda Çin hükümetinin yerli LED endüstrisini desteklemesiyle, Çin dünyanın en büyük LED aydınlatma üretim üssü haline geldi. LED teknolojisinin olgunlaşması, artan talepler, seri üretimdeki gelişmeler, standardizasyon ve sektörün büyümesi ile LED fiyatları son yıllarda düşmeye başladı.

Trendforce raporuna göre günümüzde 2835 pakete sahip bir LED’in maliyetinin %60’ını chip maliyeti oluşturmaktadır. Chip üretimi ise MOCVD reaktörü üretimine bağlı. Önümüzdeki 5 yılda Trendforce tahminlerine göre Çin hükumetinin yeni politikası MOCVD ile ilgili her türlü yenilikçi çözümü desteklemek ve bu sektördeki tek eli kırarak chip maliyetlerini, dolayısıyla LED toplam maliyetlerini indireceği tahminleri yapılmaktadır.

LED fiyatlarındaki kar marjının azalmasıyla sektörün büyük oyuncularından Philips ve Osram gibi şirketler stratejilerini değiştirmeye başladılar. Mesela Philips Lumileds’i satarak LED paket üretimini durdurdu ve aydınlatma ve otomasyon teknolojilerine olan yatırımlarına devam ediyor. Bir diğer aydınlatma devi Osram ise 2009’da Traxon teknoloji şirketini ve 2011 de Siteco armatür üreticisini bünyesine katarak yatırımlarına devam ediyor.

Son 10 yılda Çin hükumetinin yerli LED endüstrisini desteklemesiyle, Çin dünyanın en büyük LED aydınlatma  üretim üssü haline geldi.  LED teknolojisinin olgunlaşması, artan talepler, seri üretimdeki gelişmeler, standardizasyon ve sektörün büyümesi ile LED fiyatları son yıllarda düşmeye başladı.

LED paket üretim ve tasarım patentlerinin çapraz lisansı ve lisans kullanımıyla Çinli üreticilerin özellikle mid-power grubu önde gelen üreticilerin ürünleri ile fiyat/performans olarak kıyaslanabilir hale geldi.

Özellikle mid power ürün grubunda (< 1W) Çin menşeili LED paket üreticileri son yıllarda 2835 paketini ülke bazında standart hale getirerek chip haricindeki tüm bileşenlerini ülke içinde üretme şansını yakaladı. 2835 paketi hem global pazardaki rakip ürünlerle kıyaslanabilir hale gelirken hem de çok uygun fiyatları nedeniyle aydınlatma pazarında tercih edilen ürünler arasında olmaktadır.

Trendforce raporuna göre günümüzde  2835 pakete sahip bir LED’in maliyetinin %60’ını chip maliyeti oluşturmaktadır.  Chip üretimi ise MOCVD reaktörü üretimine bağlı. MOCVD reaktörü üretimi konusunda önde gelen şirketler ise Alman Aixtron ve Amerikan Veeco. Bu iki şirket pazarın %90’ını elinde bulunduruyor ve bu da Çin’de yerli üretiminin önündeki engellerden birisi.  Çin devleti önde gelen yerli şirketlerini MOCVD üretimi ve MOCVD reaktörü üreten makine ve parçalarının geliştirilmesi ve üretimini destekleyerek chip maliyetini de düşürmeyi hedeflemektedir. Önümüzdeki 5 yılda Trendforce tahminlerine göre Çin hükumetinin yeni politikası MOCVD ile ilgili her türlü yenilikçi çözümü desteklemek ve bu sektördeki tek eli kırarak chip maliyetlerini dolayısıyla LED toplam maliyetlerini indireceği tahminleri yapılmaktadır.

,

Kaynak: Trendforce, LEDinside