Fotonik Akademi

image

Amerikan LED Engin Dünyanın İlk 7 Renkli LED’ini Üretti

Silikon vadisinde yer alan LED Engin, katı hal aydınlatma sektörü için çok çeşitli uygulama imkanı sağlayan tek bir pakette birden çok LED chip’i barındıran (tek renkli veya çok renkli), yüksek verimli, uzun ömürlü ve daha kararlı renk sağlayan yenilikçi LED modüller geliştiren bir şirkettir. LED Engin Luxigen ismini verdiği marka ile özellikle mimari aydınlatma ve sahne aydınlatmalarda rahatlıkla kullanılabilecek birden farklı LED chip’ine sahip (multi-chip) yenilikçi, uzun ömürlü, sistem maliyeti düşük LED modüller geliştirmektedir.

LED Engin, dünyanın ilk 7 renkli (Kırmızı, Yeşil, Mavi, Amber, Turkuaz-Cyan, Mor, Beyaz) Power LED’li (>1W) LED modülünü maksimum gücü 20W olan 7mm x 7mm bir kasada gerçekleştirdiğini duyurdu.

Seramik bir kasaya sahip olan LED modül’de ışık çıktı alanı (LES) sadece 3.8mm. Bu değer özellikle ikincil optik dediğimiz lens kullanımında optik verimliliği artırmakta çok başarılı olduğunun bir göstergesidir. Seramik paket sayesinde birim güç başına termal direnci sadece 1.4°C/W olan LED Modül’ün tipik sürüş akımı 700mA olarak tanımlanmıştır. Bu sayede pazarda mevcut bulunan genel aydınlatma için kullanılan sürücülerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

LED Modülde her bir renk için anod ve katod pinleri bulunmaktadır. Bu yapacağınız LED armatürün 7 kanal sürülebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede aynı anda 7 farklı renk elde edebilir ya da farklı renkleri karıştırarak renk spekturumunda istediğiniz renkleri elde edebilirsiniz.

Özellikle mimari aydınlatma, sahne-stüdyo aydınlatma gibi uygulamalarda birden çok rengin kontrol edilmesi için her farklı renk için ayrı bir LED kullanılmakta ya da 4 chipli (Kırmızı, Mavi, Yeşil, Amber ya da Beyaz) ile görülebilir renk tayfının tüm renkleri elde edilmeye çalışılmaktaydı. Bu LED modül ile gerçekten renk tayfının tüm renkleri elde edilebilecek gibi görünüyor.